Jak zabrać się za kupno domu?

Kupując dom, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, które sprawią, że nasza inwestycja będzie opłacalna i zagwarantuje nam szczęśliwe życie we własnych czterech ścianach.
Zaczynając proces transakcji, trzeba pamiętać o tym, że trzeba zachować czujność niezależnie od sytuacji. Warto zadbać o kontakty ze sprzedającym, jednak trzeba pamiętać o zdrowej dawce ostrożności. Osobie sprzedającej dom zależy na tym, by sprzedaż powiodła się, dlatego to oczywiste, że będzie zachwalać swoją posiadłość. Nie powinniśmy ufać wszystkiemu, co mówi sprzedający. Dobrym krokiem jest zamówienie wyceny domu, która uchroni nas przed przepłaceniem za nieruchomość. Przed zapadnięciem decyzji o kupni domu powinniśmy zebrać potrzebne informacje o warunkach zabudowy i rodzaju gruntu, na którym postawiono dom. Kupując dom, powinniśmy sprawdzić jego stan wewnętrzny. Powinniśmy dokładnie sprawdzić stan rur, elektrykę i kanalizację oraz to czy założono linię telefoniczną i w jak odprowadza się zanieczyszczenia. Następnym krokiem są formalności. Należy zebrać jak największą ilość informacji, które zapewnia nas o tym, że inwestycja jest bezpieczna. Przede wszystkim należy sprawdzić księgę wieczystą, która mówi o tym, jakie prawa co do nieruchomości przysługują określonej osobie. Należy się również przyjrzeć planom zagospodarowania przestrzennego. Trzeba w nich sprawdzić, czy może miasto nie ma wobec danej działki planów inwestycyjnych. Zapobiegnie to późniejszym problemom z niechcianym sąsiedztwem różnego rodzaju fabryk. Jeśli właściciel nie ma dostępu do planów zagospodarowania, zawsze można sięgnąć do aktu notarialnego. Przed zamknięciem formalności należy również zadbać o to, by właściciel wymeldował wszystkich mieszkańców domu. Powinniśmy również zadbać o otrzymanie wszystkich koniecznych dokumentów od sprzedającego. Pozwolenie na budowę, projekt architektoniczno-budowlany domu, projekt instalacji, dziennik budowy i protokoły odbioru domów to jedne z tych dokumentów, które powinniśmy otrzymać. Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy posiadłość jest częścią majątku wspólnego, czy jest własnością odrębną. Posiadając projekt domu, powinniśmy sprawdzić, czy stan faktyczny domu jest z nim zgodny. Warto sprawdzić stan techniczny urządzeń obecnych w domu jest poprawny oraz czy dom nie jest zawilgocony.
Jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi formalnościami warto skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże nam z formalnościami i wyceną domu. Dzięki temu proces kupna nieruchomości będzie szybszy i mniej stresujący niż w przypadku samodzielnego działania.