Jak przygotować dom do sprzedaży?

Sprzedaż domu jest coraz trudniejszym zadaniem. Coraz więcej osób decyduje się na postawienie domu od podstaw, co daje możliwość ingerencji w jego projekt. W efekcie czego mogą liczyć na dom dostosowany idealnie do ich potrzeb. Mało kto zwraca uwagę na oferty z rynku wtórnego. Jak sprawić, by nasza oferta była atrakcyjna w oczach nabywcy?

Atrakcyjność domu w oczach klienta w dużej mierze zależy od wieku nieruchomości. Domy wybudowane w latach 70 lub 80 najczęściej są za duże i nie dopasowane do współczesnych oczekiwań. Wielkość domu wpływa też na jego cenę. Starsze budynki, często wymagają też remontu wykonanego od podstaw. Łączy się to z dodatkowymi wydatkami. Dlatego przygotowanie nieruchomości pod sprzedaż jest tak ważne.

Przed rozpoczęciem procesów związanych ze sprzedażą domu warto pamiętać o podstawowej zasadzie jaką jest mentalne przygotowanie. To bariera psychiczna często utrudnia transakcję. Ciężko jest zostawić za sobą wspomnienia i sentyment do miejsca w którym przeżyło się lat wiele, budowa domu niesie za sobą duży nakład emocji. Wpływa to często na zbyt wygórowane ceny i brak możliwości negocjacji. Sprzedając dom trzeba pogodzić się z pewnego rodzaju stratą i dostosować się do realiów rynku.

Dobrym pomysłem jest konsultacja z rzeczoznawcą, który wyceni nieruchomość. Profesjonalna wycena domu jest bardzo dobrą kartą przetargową podczas negocjacji. Nie powinno się ustalać ceny na podstawie swoich szacowań ponieważ nie ma to realnego uzasadnienia. Taka cena wymaga później zaniżenia do momentu, aż ktoś zainteresuje się ewentualnym kupnem.

Warto pamiętać również o tym by zadbać o home staging czyli stronę wizualną domu i jego otoczenia. Warto rozeznać się jak istnienie ogrodu wpływa na wzrost wartości budynku. Przed pierwszymi wizytami potencjalnych nabywców warto zadbać o to by przestrzeń była wysprzątana i pusta. Nagromadzenie rzeczy może wpłynąć na negatywny odbiór kupców, którzy chcą jak najlepiej zwizualizować sobie oddane do dyspozycji pomieszczenia. Często wyobrażają sobie jak sami mogliby je urządzić.

Bardzo istotną kwestią jest sformułowanie odpowiedniej oferty. Warto zadbać o to by opis nieruchomości nie był zbyt oszczędny w treści. Wskazane jest rozpisywanie się na temat atutów sąsiedztwa i okolicy. Trzeba scharakteryzować budynek, uwzględniając materiały wykorzystane do budowy oraz historię remontów. Napisz co według Ciebie jest plusem Twojego domu, jakie pomieszczenia mogą wpłynąć na korzystną decyzje kupującego. Do ogłoszenia należy dodać dobrej jakości zdjęcia. Ważne jest to by pamiętać o wszelkich detalach związanych z wizytami nabywców. Przedstaw uczciwe bilanse kosztów utrzymania w zależności od pory roku. Pomieszczenia powinny być wywietrzone, kupujący powinni czuć się swobodnie.

Jeśli myślimy o sprzedaży domu warto skorzystać z usług pośrednika, który we właściwy sposób zajmie się formalnościami związanymi z ogłoszeniem. Wybierając biuro zwróć uwagę na firmy, które wyświetlają się najwyżej w wynikach wyszukiwania. Zwróć uwagę na poziom komunikatywności i profesjonalizm pośrednika. Nie jest to jednak konieczne jeśli zależy nam na samodzielnym podjęciu wszelkich działań związanych ze sprzedażą.

Jednak przede wszystkim bądź otwarty na kontakt z kupującymi. Skupiaj się na tym co mówią, słuchaj i odpowiadaj. Nie dojdziecie do porozumienia bez odpowiedniej komunikacji. Jednak zachowaj bezpieczną granicę, która sprawi, że zarówno jedna jak i druga strona będzie zadowolona z transakcji.