Czy kupno domu jest najbardziej opłacalną inwestycją?

Czy kupno domu jest najbardziej opłacalną inwestycją?

Pytanie o to czy bardziej opłaca się kupić dom czy mieszkanie padało już wielokrotnie. Niektórzy twierdzą, że lepiej zainwestować w mieszkanie zlokalizowane w centrum miasta, inni polecają kupno lub budowę domu poza miastem. W końcu jest to niezależna i większa przestrzeń przeznaczona jedynie do naszego użytku. Własny dom i ogródek daje komfort i swobodę dla całej rodziny.

Zależnie od województwa budowa domu jednorodzinnego jest równa kupnu trzypokojowego mieszkania. Obecnie koszt materiałów potrzebnych do budowy domu o powierzchni równającej się 153 m3 wynosi ok. 130 tys. zł. Do tego dochodzą koszty robocizny, która może pochłonąć nawet 200 tys. zł. Tyle wyniesie kwota budowy domu dla osób, które posiadają swoją działkę. Osoby, które muszą najpierw kupić teren przeznaczony na budowę, będą musiały ponieść większe koszty. Według analiz danych, obecnie najwięcej można zapłacić za działkę na terenie Mazowsza. Na następnych miejscach plasują się tereny Pomorza i Małopolski i Wielkopolski. Działki są odrobinę tańsze na Dolnym Śląsku i Podlasiu. W Krakowie i Warszawie za łączną kwotę kupna działki i budowy domu można sobie pozwolić na mieszkanie o powierzchni ok. 75 m3. Największe mieszkanie w takiej cenie można za to kupić w Łodzi. Tam, z taki m budżetem można sobie pozwolić nawet na 120-metrowe mieszkanie. Osobom, którym zależy na zamieszkaniu w Krakowie lub Warszawie mają alternatywne rozwiązanie, w ich przypadku bardziej opłaca się zainwestować w dom poza granicami miasta. Takie domy mogą być jednak ściśle skomunikowane z miastem.

Ciężko dyskutować na temat wyższości domów nad mieszkaniami. Jedno jest jednak pewne, osoby lubiące przyrodę i prywatność docenią możliwości jakie daje własny dom.