Czy korzystanie z usług pośrednika jest konieczne?

Czy korzystanie z usług pośrednika jest konieczne?

Osoby decydujące się na sprzedaż nieruchomości często odwlekają tę decyzję w czasie. Zazwyczaj jest to proces długotrwały i skomplikowany, co nie działa motywująco. Gdy w grę wchodzi niewiedza i brak pomysłu na to, od czego zacząć formalności związane ze sprzedażą, najczęściej decydujemy się na usługi pośrednika nieruchomości.

Jest to jednak opcja, która budzi wiele wątpliwości. Przede wszystkim wpływa na nie chęć zaoszczędzenia. Sprzedawanie nieruchomości jest kosztownym działaniem, dlatego wielu sprzedających stara się załatwić wszelkie formalności samodzielnie. Korzyścią płynącą z usług pośrednika jest zaoszczędzenie czasu. Jest to wygodniejsza opcja dla osób, którym zależy na sprzedaży, ale nie mogą zaangażować się w nią w w wymaganym stopniu. Dopełnienie transakcji we własnym zakresie nie jest jednak niemożliwe. Sprzedaż domu wymaga odpowiedniego rozplanowania swojej dyspozycyjności oraz przygotowania.

Na początku trzeba oszacować wartości nieruchomości. Jest to bardzo istotne ponieważ zbyt wysoka cena domu może utrudnić jego sprzedaż, tak samo jak zbyt niska cena. Niska cena nieruchomości wzbudza podejrzenia, a kupujący zastanawia się czy budynek nadaje się do zamieszkania. Najpierw należy sprawdzić ceny budynków o podobnym standardzie i wielkości znajdujące się w pobliżu naszej nieruchomości. Na internecie są dostępne kalkulatory, które pomagają w wyliczeniu wartości nieruchomości. Jednak ta metoda nie zawsze jest miarodajna. Samodzielne wyliczanie wartości budynku potrafi być mylące, ponieważ nie biorą pod uwagę standardu pomieszczeń i potrzeby przeprowadzenia remontu. Podejmując próby oszacowania wartości nieruchomości trzeba brać również pod uwagę otoczenie domu. Lokalizacja terenów zielonych, szkół i sklepów również wpływa na atrakcyjność budynku. Osoby, które wolą powierzyć ten proces w ręce profesjonalisty mogą udać się do rzeczoznawcy.

Następnym krokiem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Przed sprzedażą należy zrobić kopię aktu notarialnego, dobrze jest mieć wyrys planu zagospodarowania terenu z domem.

Mając potrzebne dokumenty możemy zająć się odpowiednią promocja ogłoszenia. Aktualnie najbardziej popularne są ogłoszenia zamieszczane w internecie. Ogłoszenia prasowe mogą się sprawdzić jeśli nasze ogłoszenie ma być również dedykowane do osób starszych. Najlepiej jednak kierować ogłoszenie do więcej niż jednego medium. Wystawianie ogłoszenia na portalach internetowych daje większy zasięg oraz lepszą możliwość prezentacji sprzedawanej nieruchomości.

Decydując się na samodzielne prowadzenie spraw związanych ze sprzedażą trzeba liczyć się z tym, że wymagają one sporego nakładu czasu. Wszystkie telefony i e-maile odbiera się osobiście, oprowadzanie nabywców również wymaga naszego bezpośredniego działania. To najbardziej czasochłonna część sprzedaży, ponieważ nie jesteśmy w stanie zamknąć jej w jednym dniu. Trzeba przygotować się na to kilkukrotne wizytacje. Ostatnim krokiem jest finalizacja transakcji. Na ostatnim etapie sprzedaży należy wynająć notariusza, który przygotuje umowę sprzedaży i akt notarialny.