Budowa domu – jak obniżyć koszty?

Własny dom jest marzeniem wielu młodych małżeństw. Komfort i swoboda, jaką dają własne cztery kąty, sprawia, że decydują się na budowę. Niestety budowa domu jest przedsięwzięciem pochłaniającym grube pieniądze. Wpływa to często na rozwlekanie budowy w czasie i na opóźnianie formalności. Jak sprawić by koszta budowy nie były tak dotkliwe?
Pierwsze trudności zaczynają się już na etapie zakupu działki. Wybór odpowiedniej parceli jest zadaniem czasochłonnym zwłaszcza dla osób niezwiązanych z regionem, do którego chcą się przeprowadzić. Cena działki zależy od tego, jak daleko od miasta jest ona położona. Działki o regularnych kształtach, położone blisko miasta są najdroższe. Lepiej rozpatrzyć opcję dojazdu do pracy i zakup działki o nie regularnym kształcie.
Następnym etapem jest doprowadzenie budowy do etapu zerowego. Potem stawiane są ściany nośne, kominy, schody i balustrady. Kolejny etapem jest podłączenie wszelkich instalacji. W dalej kolejności przeprowadzane są prace wykończeniowe. Koszt budowy zależy między innymi od użytych materiałów.
Oszczędzanie można zacząć już na etapie wyboru projektu domu. Warto przemyśleć jakiej wielkości dom będzie spełniał nasze potrzeby. Wiele osób popełnia ten sam błąd i buduje zbyt duży dom. Większy dom wymaga dużego nakładu drogich materiałów a późniejsze ogrzewanie tak dużego metrażu, również niesie za sobą koszty.
Najlepiej wybierać projekty domów o regularnych kształtach. Zwarta bryła wymaga mniejszego nakładu materiałów, co automatycznie tnie koszty. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór prostego dachu. Na dodatkowe oszczędności pozwoli również rezygnacja z podpiwniczenia i piętra. Na etapie projektowania domu warto pomyśleć o jego rozmieszczeniu na działce. Ustawienie salonu na południowej stronie domu daje lepszy dostęp do światła. Dzięki temu można zaoszczędzić przy wyborze okien oraz na oświetleniu.
Wybierając projekt domu z gotowych katalogów, również jesteś w stanie zaoszczędzić pieniądze. Przy wyborze odpowiedniego projektu najlepiej jest również zamówić kosztorys inwestorski. Jest wiarygodne określenie potencjalnie poniesionych wydatków. Korzystając tzw. ślepego kosztorysu, będziesz mógł wybrać usług najlepszej firmy budowlanej, która na jego podstawie będzie w stanie oszacować koszty budowy. Po porównaniu ofert będziesz mógł łatwo wybrać firmę budowlaną, której obliczenia przedstawiają się najkorzystniej. Niektóre części budowy można wykonać samodzielnie. Takie planowanie budowy metoda gospodarczą potrafi pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy na ekipie budowlanej. Jeśli masz potrzebne umiejętności i nie przeszkadza Ci inwestowanie własnego czasu w budowę, możesz samodzielnie wykonać wykop pod ogrodzenie, wykop pod fundamenty, Samodzielnie rozprowadzisz elektrykę w domu, położysz płytki i gładź. Inne drobne prace domowe również mogą być wykonane we własnym zakresie. Warto inwestować w materiały budowlane, należy kupować jedynie te posiadające potrzebne atesty, które gwarantują jakość i solidność produktów wykorzystanych do budowy domu. Wykorzystanie materiałów gorszej jakości może generować więcej kosztów z racji szybkiego zużywania się. W tej materii można jedynie zaoszczędzić poprzez wybór najkorzystniejszej oferty i promocji hurtowni budowlanych. Planuj swoje wydatki i inwestycje z dużym wyprzedzeniem, to sprawi, że trafienie na dobre okazje będzie łatwiejsze. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i wybudujesz swój wymarzony dom.